YOB+WIEGEDOOD

Pw Events

Epicki, miażdżący, niesamowicie ciężki – takimi przymiotnikami można opisać twórczość YOB, zespołu, który w ostatnich latach zyskał status legendarnego dzięki oryginalnej estetyce i niezwykłej płodności twórczej. Porównywalnymi do Neurosis, Sleep i Electric Wizard, stworzyli niepowtarzalne brzmienie łączące doom metal z klasyką rocka. Do warszawskiej Hydrozagadki przywiozą materiał z nowej płyty „Our Raw Heart” wydanej nakładem Relapse Records. 


YOB (+ Wiegedood)

9.11.2018 / Hydrozagadka, Warszawa

19:30 otwarcie drzwi
20:00 Wiegedood

21:00 Yob

Bilety:

69 zł https://pwevents.pl/bilety/yob-hydrozagadkawarszawa/629/148

74 zł Ticketmaster, Eventim, Ebilet, Biletomat.pl, Ticketmaster

79 zł w dniu koncertu


Za powstanie YOB odpowiada gitarzysta i wokalista Mike Scheidt, pod którego kierownictwem w 1996 w Eugene w stanie Oregon uformował się pierwszy skład. Już wydane w 2000 demo zwróciło na nich uwagę fanów na całym świecie. W 2002 ukazał się debiutancki album grupy „Elaborations of Carbon”, a w 2003 „Catharsis”, zawierający na 50 minutach jedynie trzy utwory. Popularność rosła, grupa zaczęła intensywnie koncertować. W tym okresie co roku ukazywał się nowy album tria: w 2004 „Illusion of Motion”, a w 2005 „The Unreal Never Lived”. Pomimo sukcesów, w 2006 zespół zawiesił działalność. 


W 2008 YOB wznowił działalność i wtedy też ustalił się skład istniejący do dzisiaj z Travisem Fosterem na perkusji i Aaronem Riesebergiem na basie. Pierwsza płyta nowego wcielenia zespołu, „The Great Cessation” ukazała się rok pózniej. Jej brzmienie, łączące doom metal z psychodelicznymi inspiracjami, dziennikarze Pitchforka opisali jako „kosmiczny doom”. Albumem żywo zainteresowały się media, a po występie grupy na Scion Rock Festival New York Times nazwał YOB „jednym z najlepszych zespołów w Stanach”. 


Następny krążek „Atma” z 2011 przyniósł bardziej organiczne, surowe brzmienie, a kolejny, wydany trzy lata pózniej „Clearing the Path to Ascend”, uznany przez magazyn Rolling Stone za metalowy album roku, potwierdził pozycję tria jako czołowych przedstawicieli sceny doom. 


Fast forward do roku 2017: YOB podpisuje kontrakt na wydanie ósmego longplaya z wytwórnią Relapse Records. Nowa płyta powstaje w tragicznych okolicznościach związanych poważną chorobą Mike'a Scheidta. „Our Raw Heart”, album przepełniony wolą przetrwania, intensywniejszy zarówno muzycznie, jak i lirycznie, zawiera na 75 minutach siedem utworów, jednocześnie niezwykle agresywnych i melancholijnych. Za produkcję odpowiedzialny jest długoletni współpracownik zespołu, Billy Barnett, a masteringiem zajął się Heba Kadry (The Mars Volta, Diamanda Galas, Slowdive). 


YOB:
Mike Scheidt – gitara, wokal
Aaron Rieseberg - bas
Travis Foster - perkusja

YOB na Fb: https://www.facebook.com/quantumyob/
The Screen: https://www.youtube.com/watch?v=DgW1HtxqNHE

Ether: https://www.youtube.com/watch?v=HkKFQxT84Pg

Adrift In The Ocean: https://www.youtube.com/watch?v=wnijxVBQ1A4


FFO: Sleep, Electric Wizard, Dopethrone, Neurosis, Bongzilla, Orange Goblin, Fu Manchu, Cathedral, Saint Vitus


---


Wiegedood to belgijskie blackmetalowe trio, tworzone przez członków zespołów Amenra i Oathbreaker, jedna z grup wchodzących w skład kolektywu Church Of Ra. Dotychczas wydali trzy płyty długogrające – każda z nich to kolejna część trylogii pt. „De Doden Hebben Het Goed”, dedykowanej tragicznie zmarłemu przyjacielowi. „De Doden Hebben Het Goed III” ukazało się w 2018 nakładem wytwórni Century Media. Muzyka Wiegedood to złożone, wielominutowe, pełne agresji kompozycje, poruszające w warstwie lirycznej tematy straty i smutku.

Wiegedood:
Wim Coppers – perkusja
Levy Seynaeve – wokal, gitara
Gilles Demolder – gitara

De Doden Heben Het Goed III: www.youtube.com/watch?v=s-1hFK5YUck

Agendy